,
Message sent from:

Governors

The Governing Body meets at least once a term and members of the Resources, Curriculum and Safeguarding sub-committees also meet to deal with Finance, Health & Safety, Buildings and Maintenance, Safeguarding, Statutory Policies etc.

They are responsible for the School and as the school is Church-Aided, the Governors are responsible for the maintenance of the external fabric of the building.

Pecuniary interest - Governors are required to declare any pecuniary interest. As of the last full Governing Body Meeting no governors had declared any interest.

The Governors are elected to office for a period of four years. Parent Governors are chosen by the parents.

                                                                         Areas of Responsibility

 

 Areas of Responsibility

 Committee

Office Expiry Date

DIOCESAN FOUNDATION GOVERNERS

Revd. Anne Donaldson

 RE

 

-

Mrs Penny Fitzpatrick

English  /  Music

 Safeguarding

31.12.2019

Vacancy

 

 

 

COUNTY COUNCIL REPRESENTATIVE

Mr Stuart Elsom

 Vice Chairman  /         Health and Safety  /  Appeals  / Safeguarding  /  Chair of Safeguarding Committee

Safeguarding

24.02.2018

PAROCHIAL CHURCH COUNCIL REPRESENTATIVES

Mr Bernard Murphy

 PE  /  Humanities  /  Chair of Resources Committee

 Resources

31.12.2017

Mr Brian Gale

 Science

 Resources

31.08.2019

Mrs Angela Jardine

 Early Years  /  PSHE

 Curriculum  /   Safeguarding

22.07.2020

Mr Nick Cummins

 Chairman

 Safeguarding

31.12.2017

Mr Peter Cook

 Maths  /  Target Setting  / Chair of Curriculum Committee

 Curriculum

31.12.2017

PARENT GOVERNORS

Mr Mark Scott

 Computing / Design and Technology

 Resources

18.05.2020

Mrs Vicki Hudson

 SEN  /  Art and Design

 Curriculum

23.03.2018

CO-OPTED GOVERNOR

Mrs Ann Elsom

 MFL  /   Monitoring / Website

 Curriculum

31.08.2017

STAFF GOVERNOR

Miss Amanda Brazier

 

 Curriculum

23.09.2020

HEAD TEACHER

Miss Lydia Hunt

 

 All Committees

31.08.2017